/ Dla klientów / Blog

Akrylowe czy szklane panele kuchenne?

 Remont kuchni to twardy orzech do zgryzienia, zwłaszcza jeśli planuje się nie tylko wymianę kuchennego sprzętu, ale także mebli i kafelek. Często otrzymujemy od Was pytania o to, jakie panele kuchenne wybrać – akrylowe czy szklane? Które mają większą trwałość, odporność na zabrudzenia i kurz, a także bliskość źródła ciepła. Zebraliśmy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam wybrać najlepsze panele kuchenne dla siebie – akrylowe czy szklane.


Panele ścienne to bardzo istotny element kuchennej dekoracji, który oprócz zabezpieczenia ścian przed tłustymi śladami i kurzem, dopełnia całą kompozycję wnętrza. Każdy z Was ma odmienne spojrzenie, jedni szukają intensywnych i wyrazistych barw, by efektownie przełamać biel lub czerń, inni wolą delikatne, kwiatowe wzory. W naszej ofercie znajdziecie szeroką gamę wzorów i kolorów, zarówno paneli akrylowych jak i szklanych.

 

O tym, czy wybrać akrylowe, czy szklane panele kuchenne, decyduje ich umieszczenie. Akryl nie nadaje się do umieszczenia w pobliżu źródeł ciepła (szczególnie na ścianie za płytą grzewczą – gazową bądź indukcyjną). Akryl jest materiałem, który pęka i kruszy się pod wpływem ciepła. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzi się panel na szkle, który powinien być odporny na pękanie pod wpływem ciepła. Należy pamiętać o tym, że taki panel musi zostać wykonany ze szkła hartowanego. Zachęcamy do konsultacji z naszymi pracownikami przed zakupem.


Wybór panelu kuchennego jest również uzależniony od Waszych możliwości finansowych – panele ze szkła hartowanego wiążą się z wyższym kosztem ze względu na jakość wykonania i większą trwałość materiału. Jeśli nie macie dużego budżetu, możecie śmiało zdecydować się na płytę akrylową, po uprzedniej konsultacji z jednym z naszych specjalistów odnośnie umieszczenia panelu.


Kolejną istotną różnicą jest sposób czyszczenia i konserwacji paneli ściennych – szklane czyści się częściej, mają bowiem tendencję do zabrudzeń, szczególnie tłustych odcisków palców. Jeśli szklaną płytę umieścimy za płytą grzewczą, będą na niej odpryski z oleju i sosów. Panel akrylowy jest mniej podatny na zabrudzenia i kurz. Choć często wystarczy przetrzeć panel wilgotną ściereczką (lub wodą z mydłem), trzeba to robić kilka razy w tygodniu. Używanie wody z mydłem może powodować powstanie nieestetycznych smug.


Następną rzeczą, której warto poświęcić uwagę przy zakupie paneli kuchennych, jest ich trwałość. Panele na szkle powinny być wykonane tylko i wyłącznie ze szkła hartowanego, które zapewni dłuższą żywotność materiału. Zwykłe, szklane panele szybko pękają i niszczą się pod wpływem ciepła i czynników mechanicznych jak uderzenie garnkiem czy patelnią. Akryl jest wyjątkowo podatny na rysy, dlatego panel akrylowy nie powinien znajdować się w pobliżu płyty grzewczej lub zlewu.


Przy dekoracji kuchni należy się zastanowić jaka instalacja będzie dla Was korzystniejsza – panele szklane mają większy ciężar niż panele akrylowe, co wiąże się z użyciem mocniejszych klejów, a często też z zastosowaniem dodatkowego obciążenia. Akryl jest wyjątkowo lekkim materiałem i nie powinien sprawiać problemów w trakcie montażu.


Mamy nadzieję, że skorzystacie z zebranych przez nas informacji i wybierzecie najlepszy panel dla siebie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Czytaj także:
23.10.2019

Najlepsze pomysły na kuchenne dekoracje z okazji Halloween

Halloween dotychczas uznawane było za święto typowo amerykańskie – to właśnie tam narodziła się idea oswajania strachów, koszmarów i czarownic za pomocą śmiechu i słodyczy. W ten wyjątkowy dzień w roku można zmierzyć się ze swoimi lękami i przebrać za czarownicę, wampira i zombie, jednocześnie świetnie się bawiąc w towarzystwie znajomych. Oczywiście Halloween to nie tylko przebrania i słodycze, ale przede wszystkim – dekoracje wnętrz.

więcej
14.10.2019

Pomysły na kuchenne ściany w październiku

Kuchenne ściany to prawdziwe, dekoracyjne wyzwanie, choćby dlatego, że łatwo się brudzą i ciężko znaleźć takie dekoracje, które będą się prezentować naprawdę dobrze. Niektórzy rezygnują z dekoracji ściennych w kuchni, decydując się na zwykłą farbę lub kafle. Kuchenne ściany bardzo lubią ozdoby, pod warunkiem, że będą plamoodporne, wytrzymałe i dopasowane do stylu wnętrza. Takie właśnie są panele kuchenne na szkle.

więcej
27.09.2019

Jesienne dekoracje ścienne – czas rozpocząć nowy sezon

Jesień to czas kolorów. Żółcie, czerwienie, soczyste pomarańcze i brązy zagoszczą w naszych dekoracjach ściennych, kuchniach i w salonach. Jesień jest dobrym momentem na zmiany – warto więc wykorzystać nadchodzący sezon i otoczyć się żywymi kolorami, by dodawały Wam energii przez całą zimę.  Często nawet pojedynczy kolorowy dodatek tworzy całą jesienną atmosferę, więc jeśli nie chcecie spędzić dużej ilości czasu na remoncie, wybierzcie modne dekoracje ścienne.

więcej