/ Dla klientów / Blog

Akrylowe czy szklane panele kuchenne?

 

Remont kuchni to twardy orzech do zgryzienia, zwłaszcza jeśli planuje się nie tylko wymianę kuchennego sprzętu, ale także mebli i kafelek. Często otrzymujemy od Was pytania o to, jakie panele kuchenne wybrać – akrylowe czy szklane? Które mają większą trwałość, odporność na zabrudzenia i kurz, a także bliskość źródła ciepła. Zebraliśmy dla Was garść przydatnych informacji, które pozwolą Wam wybrać najlepsze panele kuchenne dla siebie – akrylowe czy szklane.


Panele ścienne to bardzo istotny element kuchennej dekoracji, który oprócz zabezpieczenia ścian przed tłustymi śladami i kurzem, dopełnia całą kompozycję wnętrza. Każdy z Was ma odmienne spojrzenie, jedni szukają intensywnych i wyrazistych barw, by efektownie przełamać biel lub czerń, inni wolą delikatne, kwiatowe wzory. W naszej ofercie znajdziecie szeroką gamę wzorów i kolorów, zarówno paneli akrylowych jak i szklanych.

O tym, czy wybrać akrylowe, czy szklane panele kuchenne, decyduje ich umieszczenie. Akryl nie nadaje się do umieszczenia w pobliżu źródeł ciepła (szczególnie na ścianie za płytą grzewczą – gazową bądź indukcyjną). Akryl jest materiałem, który pęka i kruszy się pod wpływem ciepła. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzi się panel na szkle, który powinien być odporny na pękanie pod wpływem ciepła. Należy pamiętać o tym, że taki panel musi zostać wykonany ze szkła hartowanego. Zachęcamy do konsultacji z naszymi pracownikami przed zakupem.


Wybór panelu kuchennego jest również uzależniony od Waszych możliwości finansowych – panele ze szkła hartowanego wiążą się z wyższym kosztem ze względu na jakość wykonania i większą trwałość materiału. Jeśli nie macie dużego budżetu, możecie śmiało zdecydować się na płytę akrylową, po uprzedniej konsultacji z jednym z naszych specjalistów odnośnie umieszczenia panelu.


Kolejną istotną różnicą jest sposób czyszczenia i konserwacji paneli ściennych – szklane czyści się częściej, mają bowiem tendencję do zabrudzeń, szczególnie tłustych odcisków palców. Jeśli szklaną płytę umieścimy za płytą grzewczą, będą na niej odpryski z oleju i sosów. Panel akrylowy jest mniej podatny na zabrudzenia i kurz. Choć często wystarczy przetrzeć panel wilgotną ściereczką (lub wodą z mydłem), trzeba to robić kilka razy w tygodniu. Używanie wody z mydłem może powodować powstanie nieestetycznych smug.


Następną rzeczą, której warto poświęcić uwagę przy zakupie paneli kuchennych, jest ich trwałość. Panele na szkle powinny być wykonane tylko i wyłącznie ze szkła hartowanego, które zapewni dłuższą żywotność materiału. Zwykłe, szklane panele szybko pękają i niszczą się pod wpływem ciepła i czynników mechanicznych jak uderzenie garnkiem czy patelnią. Akryl jest wyjątkowo podatny na rysy, dlatego panel akrylowy nie powinien znajdować się w pobliżu płyty grzewczej lub zlewu.


Przy dekoracji kuchni należy się zastanowić jaka instalacja będzie dla Was korzystniejsza – panele szklane mają większy ciężar niż panele akrylowe, co wiąże się z użyciem mocniejszych klejów, a często też z zastosowaniem dodatkowego obciążenia. Akryl jest wyjątkowo lekkim materiałem i nie powinien sprawiać problemów w trakcie montażu.


Mamy nadzieję, że skorzystacie z zebranych przez nas informacji i wybierzecie najlepszy panel dla siebie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Czytaj także: